X
تبلیغات
زولا
کنکور ارشد - مهندس برتر
آموزش نیاز های ((اصلی و فرعی)) مهندس مکانیک
کنکور ارشد

 از لینک زیر می توانید chart رشته ی مکانیک-جامدات رو بگیرید: 

از save target as استفاده کنید. 

دانلود 

فرمت:pdf 

تعداد صفحات:1 

حجم:60kb  

 ضرایب دروس مهندسی مکانیک آزمون کارشناسی ارشد سال  ۱۳۸۹:

این هم لیست دروس مهندسی مکانیک و درصد اعمال برای هر درس در رشته مخصوص به خود در آزمون  کارشناسی ارشد 

  

مجموعه مهندسی مکانیک (1267):  

 کد رشته

 رشته امتحانی

 مواد و ضرایب امتحانی

 1267

 مجموعه مهندسی مکانیک
1-
ساخت و تولید
2-
طراحی کاربردی
3-
تبدیل انرژی
4-
مهندسی پزشکی – بیو مکانیک
5-
سیستم محرکه خودرو
6-
طراحی سیستم‌های تعلیق، ترمز و فرمان
7-
سازه بدنه خودرو
8-
مکاترونیک

 1- زبان عمومی و تخصصی، 2- ریاضیات (ریاضی عمومی 1 و 2، معادلات دیفرانسیل، ریاضی مهندسی)، 3- حرارت و سیالات (ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت)، 4- جامدات (استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء)، 5- دینامیک و ارتعاشات (دینامیک، ارتعاشات، دینامیک ماشین، کنترل)، 6- ساخت و تولید (ماشین ابزار، قالب پرس، علم مواد، ماشین‌های کنترل عددی، اندازه‌گیری، تولید مخصوص، هیدرولیک و نیوماتیک، مدیریت تولید)ضرایب به ترتیب دروس:
1-
ساخت و تولید (1، 2، 1، 2، 1 و 4
)
2-
طراحی کاربردی (1، 2، 2، 3، 2 و 0
)
3-
تبدیل انرژی (1، 2، 3، 2، 2 و 0
)
4-
مهندسی پزشکی – بیو مکانیک (3، 4، 3، 4، 3 و 3
)
5-
سیستم محرکه خودرو (2، 3، 3، 3، 2 و 0
)
6-
طراحی سیستم‌های تعلیق، ترمز و فرمان (2، 3، 1، 3، 4 و 0
)
7-
سازه بدنه خودرو (2، 3، 2، 4، 3 و 0
)
8-
مکاترونیک (1، 2، 2، 2، 3 و
2)متقاضیان گرایش 4 به جای دروس 5 و 6 فوق می‌توانند دروس (مبانی بیومکانیک 1 و 2 و دروس پایه پزشکی شامل فیزیولوژی و آناتومی و فیزیک پزشکی) را انتخاب نمایند.

 
* - پذیرش دانشجو در رشته مکاترونیک در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سال 1389 از طریق کد رشته‌های 1251 (مجموعه مهندسی برق) و 1267 (مجموعه مهندسی مکانیک) صورت می‌گیرد.

 

سوالات کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سالهای ۸۶-۸۷و۸۸ : 

دانلود سوالات کنکور ارشد ۸۶          حجم:۷۹۷kb             تعداد صفحات:42

دانلود سوالات کنکور ارشد ۸۷          حجم:889kb             تعداد صفحات:30

دانلود سوالات کنکور ارشد ۸۸          حجم:1730kb           تعداد صفحات:28 

فرمت:pdf  

 تحلیل آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 87

بدون اغراق می توان گفت رشد و توسعه عمل و اقتصادی جامعه بشری مرهون علم مکانیک است با اختراع ماشین بخار ، که در واقع مقدمه ی رشد روز افزون علم مکانیک بود ، انسان گام در راه افزایش بهره وری و غلبه بر محیط پیرامون خود نهاد. پاسخگویی به نیازهای فزاینده جمعیت در حال رشد و فراهم نمودن آسایش آنها بدون بهره گیری از این علم میسر نبود. تنوع نیازها و لزوم توجه به تولیدات تخصصی از یک سو و لزوم افزایش کارآیی در راستای بهره گیری بهینه از منابع محدود ، منجر به تخصصی شدن این علم و ایجاد شاخه های جدیدی همچون مهندسی صنایع ، مواد و ... شد. در حال حاضر حیطه کاربردی علم مکانیک بسیار وسیع بوده و از طراحی کشتیهای غول پیکر تا ابزارهای میکرونی را شامل می شود. با توسعه دانش بشری این حوزه روز به روز وسعت بیشتری پیدا می کند و این امر لزوم توجه بیشتر به این علم را نمایان می سازد.

آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک با دروس زیر برگزار می شود:

نام درس

تعداد سوال

ضریب دروس برای گرایش های مختلف

جامدات

سیالات

زبان خارجی

30

1

1

ریاضی

20

2

2

جامدات

20

3

2

سیالات

20

2

3

دینامیک

20

2

2

مجموع

زمان پاسخگویی : 180 دقیقه

 

در آزمون امسال دو درس زیر نیز اضافه شده بود:

نام درس

تعداد سوالات

مبانی بیو مکانیک

20

دروس پایه پزشکی

20

 

آزمون امسال رشته مکانیک نمایانگر بی برنامگی بارز در پروسه طرح سوالات بود زیرا با وجود اینکه قبلاً اعلام شده بود استفاده از ماشین حساب مجاز نمی باشد، شاهد سوالاتی بودیم که حل آنها مستلزم استفاده از ماشین حساب بود این امر باعث شد تا داوطلبان نتوانند از همه توانایی های خود بهره ببرند ، به گونه ای که آزمون امسال ( خصوصاً در درس ساخت و تولید و تا حدودی جامدات) تبدیل به آزمون ضرب و تقسیم و تفریق شده بود. تحلیلی بر دروس آزمون:

1- زبان عمومی و تخصصی :

درس زبان عمومی نسبت به آزمون های سال های گذشته روند بهتر و منطقی تری را داشت و سطح سولات نسبت به سال های گذشته ساده تر بود . برخلاف سال های گذشته کوتاهتر و سادهتر بودند.

طی ادوار اخیر حدود نیمی از سوالات از مباحث عمومی زبان و نیمی دیگر از مباحث تخصصی زبان بوده است. بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی رشته مکانیک در این چند سال به صورت زیر بوده است:

زبان عمومی : 15 سوال ( 15 سوال تستی مجزا ( گرامر و لغت) ، 5 سوال به صورت متن با جاهای خالی)

زبان تخصصی: 15 سوال ( 2 تا 5 سوال تستی مجزا ، 3 یا 4 متن تخصص)

سوالات عمومی این آزمونها اغلب مربوط به لغت و تا حدودی گرامر می باشد. سوالات تخصصی اغلب مربوط به بحثهای تخصصی گرایشهای سیالات و جامدات می باشد .

سخن آخر: در صورتی که آشنایی کافی با زبان خارجی دارید این فرصت را دارید که با پاسخگویی به سوالات زبان خارجی از داوطلبان دیگر فاصله بگیرید و در صورتی که آشنایی کافی نداشته باشید بهتر است زمان این درس را به دروس دیگر اختصاص دهید زیرا درگیری با سوالات زبان خارجی علاوه بر از دست دادن زمان ، باعث ایجاد تشویش در افکار و دلهره شده و حتی امکان کسب نمره منفی نیز وجود دارد. البته هیچ یک از دلایل مذکور نباید مانع نگاه اجمالی شما به سوالات باشد.

2 - ریاضی :

در درس ریاضی سوالات نسبت به سال های گذشته ساده تر بود و با دانستن یک سری نکات عمومی از کتاب های ریاضی سولات قابل حل بودند . درس ریاضی مهندسی همانند سال های گذشته دارای سولات به نسبت مشکلتری بود ولی در جمع بندی کلی می توان گفت که تست های ریاضی در کنکور امسال منطقی و مناسب بود .

دروس کنکور ریاضی عبارتند از:

1-      ریاضی عمومی 1

2-      ریاضی عمومی2

3-      معادلات دیفرانسیل

4-      ریاضی مهندسی

گرچه بودجه بندی سوالات بستگی به طراح سوالات دارد ولی معمولاً حدود 50% سوالات از مباحث ریاضی عمومی و 50% باقی مانده از دو درس معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی طرح می شود. در حالت کلی سوالاتی که از مباحث عمومی طرح می شوند آسانتر از سوالات دیگر می باشند بنابراین ارزش مطالعه ریاضی عمومی خود به خود مشخص می شود. در آزمون امسال سوالات دارای سطح سختی پایینی بودند به گونه ای که اکثر کسانی که مطالعه کافی داشتند دارای درصد پاسخگویی بالای 50 بودند. در آزمون امسال دروس ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل ، شامل سوالات ساده بودند و تنها برخی از سوالات ریاضی مهندسی نیاز به زمان پاسخگویی طولانی داشتند که این امر باعث شده بود سوالات این درس ظاهر سختی داشته باشند.

در صورتی که روند کلی آزمون های ریاضی را در نظر بگیریم می توان پیش بینی کرد در سال آینده سوالات ساده نخواهد بود اگر چه با قطعیت نمی توان اظهار نظر کرد.

سخن آخر : درس ریاضی ( برخلاف دروس همچون زبان خارجی ) جزء دروسی هستند که ( در صورت ضعف ) می توانید در زمان 6 یا 9 ماهه مطالعه کنکوری ، ضعفتان را برطرف کنید این امر می تواند با حضور در کلاسهای آمادگی کنکور یا مطالعه شخص صورت گیرد . ریاضی در کنکور ارشد مکانیک دارای ضریب 2 می باشد بنابراین به هیچ عنوان نباید از آن صرفنظر کنید.

3- حرارت و سیالات :

سوالات درس ترمودینامیک سولات مفهومی بود به طوری که برای پاسخ دادن به تست ها نیاز به داشتن نکات ریز نبود و باید مفهوم و پایه درس ترمودینامیک را به خوبی درک کرد و مشاهده می شود که روند تست ها به سمت سوالات مفهومی و کلی می باشد . با توجه به اینکه تعداد سوالات از 30 به 20 تست کاهش پیدا کرده بود از بسیاری مباحث سوالی مطرح نشده بود که در درس های سیالات و انتقال حرارت نیز این مشکل به چشم می خورد . در ضمن سطح سولات سیالات دشوارتر و سخت تر نسبت به سوالا های گذشته بود .

دروس کنکور حرارت و سیالات عبارتند از:

1-      ترمودینامیک

2-      مکانیک سیالات

3-      انتقال حرارت

در سخن پایانی: درس حرارت و سیالات برای داوطلبان تبدیل انرژی دارای ضریب 3 می باشد. اهمیت این درس برای این داوطلبان کاملاً واضح است. داوطلبان سایر گرایشها نیز با توجه به اینکه در حدود نیمی از سوالات از مباحث کلی و ساده طرح می شود ، می توانند با پاسخگویی به این درس با سایر داوطلبان ایجاد فاصله نمایند.

4- جامدات :

درس استاتیک نسبت به سال های گذشته سخت تر و روند سولات همانند سال های گذشته ولی در سطح بالاتری بود . سوالات درس مقاومت مصالح نسبت به سال های گذشته ساده تر و مفهومی تر بود و با دانستن نکات کلی درس مقاومت مصالح می شد به سوالات پاسخ داد . سوالات درس طراحی اجزا روند غیر منطقی و غیر معقولی داشت به طوری که سوالات از متن کتاب طرح شده بود و برای پاسخ گویی به برخی سوالات این درس باید متن کتاب را در خاطر می داشتیم .

در کنکور کارشناسی ارشد از دروس زیر تحت عنوان درس جامدات سوال مطرح می شود.

1-      استاتیک

2-      مقاومت مصالح 2 و1

3-      طراحی اجزاء 2 و1

 

5- دینامیک و ارتعاشات :

سوالات درس دینامیک نسبت به سال های گذشته سخت تر و دارای سوالات مفهومی تری بود و سطح کلی سوالات در این درس سخت بود . در درس ارتعاشات سوالات مفهومی و دشوار بود . درس دینامیک ماشین نیز همانند دروس دیگر بود و سوالاتی در این درس به چشم میخورد که در کنکورهای سال های قبل به هیچ عنوان مطرح نشده بود . درس کنترل دارای سوالات بهتر و منطقی تر و مفهومی تری بود که با دانستن نکات کلی درس کنترل پاسخ دهی به قسمت ها ممکن بود

سوالات دینامیک و ارتعاشات از دروس زیر طرح می شود:

1-      دینامیک مکانیک

2-      دینامیک ماشین

3-      ارتعاشات مکانیکی

4-      کنترل مکانیک

با توجه به روند ثابتی که طی سالهای گذشته در طرح سوالات این درس وجود داشته ، پیش بینی می شود که تغییر زیادی در آزمون سال بعد صورت نگیرد . تنها درجه سختی سوالات می تواند متغیر باشد که آن نیز بستگی به طراح سوالات دارد.

سخن پایان: اکثر قریب به اتفاق سوالات این درس به صورت تحلیلی می باشند بنابراین برای پاسخگویی بایستی حل شوند و این امر نیاز به تمرین زیاد دراد . چنانچه در دوران کارشناسی تسلط کافی روی این دروس بدست نیاورده اید مطمئناً جبران این نتیجه در دوران مطالعه کنکوری ممکن ولی سخت می باشد. 

 

کارنامه تعدادی از شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک اسفند۸۵: 

دانلود

حجم:۱۸۹kb 

تعداد صفحات:7

فرمت:pdf   

  

منابع پیشنهادی رتبه های برتر کنکور سراسری 

   

محمد جواد اشرفی حبیب آبادی، رتبه 10 سیالات سال86:

مکانیک جامدات: دو جلد مکانیک جامدات راهیان ارشد

سیالات : دو جلد سیالات خداکرمی

انتقال حرارت: کتاب خداکرمی وانتقال حرارت و ترمودینامیک و کنترل پارسه

ریاضی : کتابهای ریاضی نیکوکار و جزوات ریاضی پارسه

مقاومت مصالح: کتاب بیرجانسون

استاتیک و دینامیک : کتاب مریام

 

علی اکبر درگی، رتبه 8 مکانیک، کنکور 86:

دروس سیالات، دینامیک و جامدات: انتشارات آزاده

دروس ریاضیات، معادلات: آقاسی

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
 
تقویم
تیر 1397
شیدسچپج
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
آمار
بازدیدکنندگان : 931171